A new engineering graduate who started a consulting business borrowed money for 1 year to furnish the office. The amount of the loan was $45,800, and it had an interest rate of 10% per year. However, because the new graduate had not built up a credit history, the bank made him buy loan-default insurance that costs $900. In addition, the bank charged a loan set-up fee of 1% of the loan principal. What was the effective interest rate the engineer paid for the loan?
What will be an ideal response?
Interest on loan = 45,800(0.10) = $4,580
Default insurance = $900
Set-up fee = 45,800(0.01) = 458
Total amount paid = 4,580 + 900 + 458 = $5938
Effective interest rate = (5,938/45,800)*100 = 12.97%
You might also like to view...
A ____ is a conductor with a special heat-resistant insulation.
A. cartridge B. blade C. fusible link D. ceramic
The production of market or meat goats is divided into which major group(s)?
A. Commercial B. Purebred C. Commercial and purebred D. Neither commercial nor purebred
Brake bleeding purges air from the hydraulic system
Indicate whether the statement is true or false
The purpose of _____ is to show the animal to its best ability.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).