Solve the problem.The cost of manufacturing a molded part is related to the quantity produced during a production run. When 100 parts are produced, the cost is $300. When 400 parts are produced, the cost is $2700. What is the marginal cost of the function?

A. $9.00 per part
B. $0.13 per part
C. $8.00 per part
D. $6.00 per part


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Solve the initial value problem.y ' + y = 2ex; y(0) = 17

A. y = ex + 16e-x B. y = 2ex + 14e-x C. y = 4e2 + 20e-x D. y = 17ex

Mathematics

Factor the trinomial.10y2 - 23y + 12

A. (10y + 3)(y + 4) B. (2y + 3)(5y + 4) C. (2y - 3)(5y - 4) D. Cannot be factored

Mathematics

Solve the problem.How many ways can a president, vice-president, and secretary be chosen from a club with 10 members?

A. 30 B. 720 C. 6 D. 120

Mathematics

Represent each of the following situations with a signed number.The bottom of a lake is 268 feet above sea level.

A. +268 B. -268

Mathematics