One of two alternatives will be selected to reduce flood damage in a rural community in central Arizona. The estimates associated with each alternative are available. Use B/C analysis at a discount rate of 8% per year over a 20-year study period to determine which alternative should be selected. For analysis purposes only, assume the flood damage would be prevented in years 3, 9, and 18 of the study period.
PW of cost of Retention = 880,000 + 92,000(P/A,8%,20)
= 880,000 + 92,000(9.8181)
= $1,783,265
PW of cost of Channel = 2,900,000 + 30,000(P/A,8%,20)
= 2,900,000 + 30,000(9.8181)
= $3,194,543
Channel has higher equivalent total cost
PW of ?C = 3,194,543 - 1,783,265
= $1,411,278
PW of ?B = (600,000 - 200,000)[(P/F,8%,3) + (P/F,8%,9) + (P/F,8%,18)]
= 400,000[0.7938 + 0.5002 + 0.2502]
= $ 617,680
?B/C = 617,680/1,411,278
= 0.44
Build Retention Pond; Channel is not justified since ?B/C < 1.0
You might also like to view...
The Premiere series glass blocks are recommended for curved or angled panels and shower walls.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Peat, first used about 2000 years ago, was important because ____
a. it produces a very high heat when burned b. it can be used while still wet c. its low burning heat can be used as an energy source d. it is found in desert-like areas
?A molecule of acetylene is made up of ____.
A. ?one acetone atom and one carbon atom B. ?two oxygen atoms and two carbon atoms C. ?one hydrogen atom and one carbon atom D. ?two hydrogen atoms and two carbon atoms
BASF will invest $14 million this year to upgrade its ethylene glycol processes. This chemical is used to produce polyester resins to manufacture products varying from construction materials to aircraft, and from luggage to home appliances. Equity capital costs 14.5% per year and will supply 65% of the capital funds. Debt capital costs 10% per year before taxes. The effective tax rate for BASF is 36%.
(a) Determine the amount of annual revenue after taxes that is consumed in covering the interest on the project’s initial cost. (b) If the corporation does not want to use 65% of its own funds, the financing plan may include 75% debt capital. Determine the amount of annual revenue needed to cover the interest with this plan, and explain the effect it may have on the corporation’s ability to borrow in the future.