Solve the problem.A grain dealer sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $26.80; to another, 2 of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $28.30; and to a third, 3 of wheat, 5 of corn, and 2 of rye, for $29.60. What was the price per bushel for corn?

A. $3.42
B. $1.70
C. $4.00
D. $1.20


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Write a chain rule formula for the following derivative. for u = f(x); x = g(p, q, r)

A.  =  
B.  = 
C.  = 
D.  =   +    +   

Mathematics

Solve the polynomial inequality.x4 - 80x2 + 1024 < 0

A. (-?, -4) ? (4, ?) B. (-8, 8) C. (8, -4) ? (4, -8) D. (-8, -4) ? (4, 8)

Mathematics

Evaluate without the use of a calculator.tan-1 (1)

A.
B.
C.
D.

Mathematics

Graph the function and analyze it for domain, range, continuity, increasing or decreasing behavior, symmetry, boundedness, extrema, asymptotes, and end behavior.f(x) = 3 ? 0.2x

What will be an ideal response?

Mathematics