In a sample of 20 men, the mean height was 178 cm. In a sample of 30 women, the mean height was 164 cm. What was the mean height for both groups put together?

What will be an ideal response?


The total height of the 20 men is 20 × 178 = 3560. The total height of the 30 women is 30 × 164 = 4920.The total height of all 50 people is 3560 + 4920 = 8480. There are 20 + 30 = 50 people in total. Therefore the mean height for both groups put together is 8480/50 = 169.6 cm.

Trades & Technology

You might also like to view...

? Identify and state the historical significance of Langston Hughes.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Which of the following meters is used for smaller loads and lower pressures?

a. rotary b. displacement c. placement d. manual

Trades & Technology

Technician Asays fiber optics provide illumination of several objects by a single light source. Technician B says light rays travel through the plastic strands by means of external reflections. Who is correct?

A. Technician A only B. Technician B only C. Both Technician A and B D. Neither Technician A nor B

Trades & Technology

An organism that sleeps during the day but is active at night is:

A. pelleted B. domesticated C. feral D. nocturnal

Trades & Technology