Intensity: The rate of energy flow per unit area of an electromagnetic wave has an average value of 0.695 W/m2. The wave is incident at right angles upon a rectangular area measuring 1.5 m by 2.0 m. How much total energy falls upon this rectangle each minute? (?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, c = 3.0 × 108 m/s)
A. 130 J
B. 160 J
C. 190 J
D. 220 J
E. 250 J
Answer: A
You might also like to view...
In what region of Earth would you have to be to have the Sun pass through your zenith at some time during the year?
What will be an ideal response?
The center of mass of an object must always be located where the physical material of the object is located
Indicate whether the statement is true or false
In a ballistics test, a 28-g bullet pierces a sand bag that is thick
If the initial bullet velocity was and it emerged from the sandbag moving at what was the magnitude of the friction force (assuming it to be constant) that the bullet experienced while it traveled through the bag? A) 130 N B) 38 N C) 13 N D) 1.3 N
A solid lead cylinder 0.6-m in diameter and 0.6-m long, initially at a uniform temperature of 121°C, is dropped into a 21°C liquid bath in which the heat transfer coefficient h cis 1135 W/(m2 K). Plot the temperature-time history of the center of this cylinder and compare it with the time histories of a 0.6 m-diameter, infinitely long lead cylinder and a lead slab 0.6 m-thick.
GIVEN
• A solid lead cylinder dropped into a liquid bath
• Cylinder diameter (D) = 0.6 m
• Cylinder (L) = 0.6 m
• Initial uniform temperature (To) = 121°C
• Liquid bath temperature (T?) = 21°C
• Heat transfer coefficient h c= 1135 W/(m2 K)
FIND
(a) Plot the temperature-time history of the cylinder center (b) Compare it with the time history of a 0.6 m diameter, infinitely long lead cylinder (c) Compare it with the time history of a lead slab 0.6 m thick
ASSUMPTIONS
• Two dimensional conduction within the cylinder
• Constant and uniform properties
• Constant liquid bath temperature
SKETCH