A 3.00-kg stone is dropped from a 39.2 m high building. When the stone has fallen 19.6 m, the magnitude of the impulse it has received from the gravitational force is

A.

9.80 Ns.

B.
19.6 Ns.

C.
29.4 Ns.

D.
58.8 Ns.

E.
118 Ns.


Answer: D

Physics & Space Science

You might also like to view...

How did the four-stage history of Mars differ from that of Earth?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A quantity of an ideal gas is compressed to half its initial volume. The process may be adiabatic, isothermal, or isobaric. Rank those three processes in order of the work required of an external agent, least to greatest.

A. adiabatic, isothermal, isobaric B. adiabatic, isobaric, isothermal C. isothermal, adiabatic, isobaric D. isobaric, adiabatic, isothermal E. isobaric, isothermal, adiabatic

Physics & Space Science

Two water waves, call them X and Y, have the same amplitude but different wavelengths: X has a longer wavelength than Y. Regarding their frequencies and their energies,

A) X has the larger (higher) frequency and carries the greater energy. B) Y has the larger frequency and X carries the greater energy. C) Y has the larger frequency and carries the greater energy. D) X has the larger frequency and Y carries the greater energy. E) Y has the larger frequency and the two waves carry the same energy.

Physics & Space Science

An electronic circuit contains a power resistor that dissipates 1.5 W. The designer wants to modify the circuitry in such a way that it will be necessary for the resistor to dissipate 2.5 W. The resistor is in the shape of a disk 1 cm in diameter and 0.6-mm-thick. Its surface is aligned with a cooling air flow at 30°C and 10 m/s velocity, i.e., the vertical axis of the disc is in cross-flow with the cooling air. The resistor lifetime becomes unacceptable if its surface temperature exceeds 90°C. Is it necessary to replace the resistor for the new circuit?

GIVEN
• A heat generating resistor disk with its surface aligned with a cooling airflow
• Heat generation rate ( Q
G) = 2.5 W
• Disk diameter (D) = 1 cm = 0.01 m
• Disk thickness (t) = 0.6 mm = 0.0006 m
• Air temperature (T?) = 30°C
• Air velocity (U?) = 10 m/s
• Maximum surface temperature (Ts) = 90°C
FIND
• Is it necessary to replace the resistor?
ASSUMPTIONS
• Steady state
• Radiation is negligible
SKETCH

Physics & Space Science