Improvised explosive devices (IEDs) are respon­sible for many deaths in times of strife and war. Unmanned ground vehicles (robots) can be used to disarm the IEDs and perform other tasks as well. If the robots cost $140,000 each and the Military Arms Unit signs a contract to purchase 4000 of them now and another 6000 one year from now, what is the equivalent annual cost of the contract over a 4?year period at 10% per year interest?

What will be an ideal response?


Find P and the convert to A

P = 140,000(4000) + 140,000(6000)(P/F,10%,1)
= 560,000,000 + 840,000,000(0.9091)
= $1,323,644,000

A = 1,323,644,000(A/P,10%,4)
= 1,323,644,000(0.31547)
= $417,569,973

Trades & Technology

You might also like to view...

What are the advantages of a unitized body design?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

When the hydrogen required by a fuel cell is ‘reformed' from a gasoline source, what is the undesirable byproduct?

A. carbon B. static electricity C. depleted gasoline D. propane

Trades & Technology

Dampeners are used on some fuel rails to ________

A) Trap dirt and keep it away from the injectors B) Increase the fuel pressure in the rail C) Reduce noise D) Reduce (decrease) the fuel pressure in the rail

Trades & Technology

From a legal point of view, an employer’s obligations regarding safety rules are: