Solve the problem.A baseball player hit a baseball with an initial speed of 140 feet per second at an angle of 40° to the horizontal. The ball was hit at a height of 3 feet off the ground. Find parametric equations that describe the motion of the ball as a function of time. How long is the ball in the air? When is the ball at its maximum height? What is the distance the ball traveled?
A. x = 107.24t, y = -16t2 + 90.02t + 3
5.659 sec, 2.813 sec,
1021.812 feet
B. x = 107.24t, y = -16t2 + 90.02t + 3
5.659 sec, 2.813 sec,
606.871 feet
C. x = 107.24t, y = -16t2 + 90.02t + 3
5.593 sec, 2.813 sec,
599.793 feet
D. x = 107.24t, y = -16t2 + 90.02t + 3
11.319 sec, 2.813 sec,
1213.85 feet
Answer: B
You might also like to view...
Estimate the sum as indicated. Then answer the question.Estimate the following sum by first rounding to the nearest ten. Does the estimate give you reason to doubt the stated sum?
A. Estimate: 12,710 ; no B. Estimate: 12,950 ; no C. Estimate: 12,950 ; yes D. Estimate: 12,710 ; yes
Match the function to its graph.y = tan
A.
B.
C.
D.
Solve the problem.The distance traveled by a falling object is given by d = 16t2, where d is the distance (in feet) the object falls in t seconds. A stuntman jumps from a rooftop 300 ft off the ground. How long will it take him, falling freely, to reach the ground? Round your answer to the nearest tenth of a second.
A. 9.4 sec B. 69.3 sec C. 4.3 sec D. 18.8 sec
Solve the problem.The population of a town was 30,000 at the beginning of 1970. If the population decreased 400 people per year, how many people lived in the town at the beginning of 1985?
A. 6000 people B. 24,000 people C. 24,400 people D. 23,600 people