A tank of liquid exerts of pressure of 300 kPa on a plug on the bottom of the tank. The local atmospheric pressure is 99 kPa. The diameter of the circular plug is 2.5 cm. What is the additional force that needs to be applied to the plug to keep the plug in place?

Given: P = 300 kPa; Patm = 99 kPa; D = 2.5 cm = 0.025 m

What will be an ideal response?


The local air pressure is pushing against the 300 kPa, so the remaining pressure that needs to be applied to keep the plug in place is Pg = 300 kPa – 99 kPa = 201 kPa
This pressure is applied over an area A = ?D2/4 = 0.0004909 m2
So, the needed force is F = PgA = 98.7 N

Trades & Technology

You might also like to view...

In general, the sidewall load on any raceway run should not exceed _____.

a. 100 pounds/foot of bend b. 200 pounds/foot of bend c. 350 pounds/foot of bend d. 500 pounds/foot of bend

Trades & Technology

The Environmental Protection Agency requires that Material Safety Data Sheets be available for all

chemicals in the workplace.

Indicate whether the statement is true or false.

Trades & Technology

The anticline gradient is the rate at which the temperature of the Earth changes with depth

Indicate whether the statement is true or false.

Trades & Technology

?In some cylinders a(n) ____________________ tube is used to improve the mixing of the gas by causing the liquid to be agitated as it is used.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology