You are given the following market data for Venus automobiles in Saturnia

Demand: P = 35,000 - 0.5Q
Supply: P = 8,000 + 0.25Q
where P = Price and Q = Quantity.

a. Calculate the equilibrium price and quantity.
b. Calculate the consumer surplus in this market.
c. Calculate the producer surplus in this market.


a. Quantity = 36,000: {35,000 - 0.5Q = 8,000 + 0.25Q.; 27,000 = 0.75Q; Q = 36,000.}
Price = $17,000: {P = 35,000 - 0.5(36,000); P = 35,000 - 18,000; P = $17,000.}
b. Consumer surplus = (0.5)($35,000 - $17,

Economics

You might also like to view...

The production side efficiency loss of a tariff is caused by

A) confusion about prices when a tariff is imposed. B) higher profits gained by foreign producers. C) the expansion of relative inefficient domestic production. D) the contraction of domestic consumption. E) the increase in government revenue.

Economics

If the demand for cigarettes is highly inelastic, this indicates that:

A. higher cigarette prices will increase the demand for cigarettes. B. the price elasticity coefficient of cigarettes exceeds 1. C. the price elasticity coefficient of cigarettes equals 1. D. the quantity of cigarettes purchased by consumers is not very responsive to a change in the price of cigarettes.

Economics

During economic contractions, transfer payments such as welfare benefits _____

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Economics

A producer's minimum acceptable price for a particular unit of a good:

A. is the same for all units of the good. B. will, for most units produced, equal the maximum that consumers are willing to pay for the good. C. equals the marginal cost of producing that particular unit. D. must cover the wages, rent, and interest payments necessary to produce the good but need not include profit.

Economics