You've have two retirement accounts. The first was an original deposit of $100,000 that earned 6% annual interest. The second is one that you've been contributing $250 for the last 35 years into your company's retirement account and earned a 6% growth rate. You started both accounts 35 years ago. How much are you retiring with based on your two plans?

A) $112,478.62
B) $1,124,786.25
C) $11,247,862.54
D) $1,024,786.25
E) $2,124,786.25


B) $1,124,786.25
Explanation: Account 1
N = 35
I/Y = 6
PV = 100,000
CPT FV = 768,608.68
Account 2
N = 420
I/Y = .5
PMT = -250
CPT FV = 356,177.57
Add both solutions = 1,124,786.25

Business

You might also like to view...

Which of the following is a factor that the auditor should consider when choosing between non-statistical and statistical sampling?

a. Whether the audit staff is adequately trained to use statistical sampling. b. Whether the population lends itself to a random-based selection method. c. Whether the auditor wants a statistical measure of the risk of drawing a wrong conclusion. d. All of the above.

Business

A partnership can only be held liable for the partners' authorized acts

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Business

Which of the following represents sites primarily offering goods and services to assist consumers interacting with each other over the Internet?

A. B2B. B. B2C. C. C2B. D. C2C.

Business

All of the following are types of information systems general controls except

A) application controls. B) computer operations controls. C) physical hardware controls. D) software controls. E) administrative controls

Business