Let C = 300 + 0.75y and I = 200. Assume no government or foreign sectors. Investment needs to decrease by ________ to decrease equilibrium output by a total of $750

A) $75 B) $100 C) $150 D) $187.50


D

Economics

You might also like to view...

Assume that excess reserves are $35 million, demand deposits are $500 million, and total reserves are $135 million. The required reserve ratio is

A) .07. B) .2. C) .25. D) .27.

Economics

The following is cost information for the Creamy Crisp Donut Company: Entrepreneur's potential earnings as a salaried worker = $50,000 Annual lease on building = $22,000 Annual revenue from operations = $380,000 Payments to workers = $120,000

Utilities (electricity, water, disposal) costs = $8,000 Value of entrepreneur's talent in the next best entrepreneurial activity = $80,000 Entrepreneur's forgone interest on personal funds used to finance the business = $6,000 Refer to the data. If, other things equal, Creamy Crisp's revenue fell to $286,000: A. its implicit costs, including a normal profit, would exceed its explicit costs. B. it would earn a normal profit but not an economic profit. C. it would suffer an economic loss. D. its accounting profit would fall to zero.

Economics

Superstars in sports or entertainment presumably would be willing to continue working in their specific areas for lower income than they are currently earning. This implies that

A. the large salaries serve no allocative function and only serve to make the superstars richer. B. the high salaries are used to allocate their time but fail to bring in new sources of supply (other superstars) that are exactly like themselves. C. superstars do not respond to monetary incentives. D. superstars are exploiting their fans by receiving such a large salary.

Economics

In the long run, a monopolistic competitor will produce to the point at which

A) average total costs are at the minimum of possible ATC. B) average total costs are higher than the minimum of possible ATC. C) resources are used at the lowest possible cost. D) at the lowest possible price.

Economics