Gunnie Inc produces and sells dog food. Each bag contains 20 pounds of dog food. Following additional information is provided by the company: Direct materials quantity standard 20 pounds per unit Direct materials price standard $0.02 per pound Direct labor time standard 0.1 hour per unit Direct labor rate standard $11.50 per hour Variable overhead rate standard $2.50 per machine hour Fixed

overhead rate standard $1.50 per machine hour Machine hour standard 0.25 hours per unit Compute the standard unit cost for each bag.
A) $2.55
B) $2.21
C) $2.15
D) $2.80


A

Business

You might also like to view...

Under the Code an oral contract for specially manufactured goods costing $500 is enforceable even if the seller has not begun their manufacture

Indicate whether the statement is true or false

Business

When a hashing algorithm is applied, the hash will ALWAYS have a fixed length

Indicate whether the statement is true or false.

Business

During the current year, Kayla recognizes a $40,000 Section 1231 gain on sale of land and a $22,000 Section 1231 loss on the sale of land. Prior to this, Kayla's only Section 1231 item was a $10,000 loss six years ago. Kayla is in the 28% marginal tax bracket. The amount of tax resulting from these transactions is

During the current year, Kayla recognizes a $40,000 Section 1231 gain on sale of land and a $22,000 Section 1231 loss on the sale of land. Prior to this, Kayla's only Section 1231 item was a $10,000 loss six years ago. Kayla is in the 28% marginal tax bracket. The amount of tax resulting from these transactions is

A) $2,700.

B) $3,600.

C) $4,000.

D) $5,040.

Business

A folksonomy is a content structure that has emerged from the processing of many user tags

Indicate whether the statement is true or false

Business