Solve the problem.Wind resistance or atmospheric drag tends to slow down moving objects. Atmospheric drag varies jointly as an object's surface area A and velocity v. If a car traveling at a speed of 40 mph with a surface area of 33 ft2 experiences a drag of 145.2 N (Newtons), how fast must a car with 39 ft2 of surface area travel in order to experience a drag force of 313.17 N?
A. 70 mph
B. 73 mph
C. 75 mph
D. 78 mph
Answer: B
You might also like to view...
Find the volume of the solid generated by revolving the shaded region about the given axis.About the x-axis
A. ?
B. ?
C. ?
D. ?
Solve the problem.The amount of a medication (in mg) in the bloodstream t hours after the medication is taken is given by M(t). Estimate the values of M'(1) and M'(6), rounding to the nearest whole number. Include units on your answers and interpret the physical meaning of these values.
A. M'(1) = -140, M'(6) = -3; The amount of medication in the bloodstream is decreasing at a rate of 140 mg/hr at t = 1 hour, and is decreasing at a rate of 3 mg/hr at t = 6 hours. B. M'(1) = -54, M'(6) = -8; The amount of medication in the bloodstream is decreasing at a rate of 54 mg/hr at t = 1 hour, and is decreasing at a rate of 8 mg/hr at t = 6 hours. C. M'(1) = -28, M'(6) = -2; The amount of medication in the bloodstream is decreasing at a rate of 28 mg/hr at t = 1 hour, and is decreasing at a rate of 2 mg/hr at t = 6 hours. D. M'(1) = -92, M'(6) = -6; The amount of medication in the bloodstream is decreasing at a rate of 92 mg/hr at t = 1 hour, and is decreasing at a rate of 6 mg/hr at t = 6 hours.
Use the 68-95-99.7 rule to solve the problem.Scores on a test are normally distributed with a mean of 106 and a standard deviation of 20. What percentage of scores are greater than 126?
A. 68% B. 84% C. 16% D. 32%
Graph the function.f(x) = 2 ? 0.74x
A.
B.
C.
D.