A jet airplane is flying at a height of 10,300 m at a velocity of 240 m/s. If the mass of the airplane is 85,000 kg, and if the acceleration due to gravity is 9.70 m/s2, determine the potential energy and the kinetic energy of the airplane.
Given: m = 85,000 kg; g = 9.70 m/s2; z = 10,300 m; V = 240 m/s
What will be an ideal response?
PE = mgz = (85,000 kg)(9.70 m/s2)(10,300 m ) = 8.49 x 109 J = 8,490 MJ
You might also like to view...
The most fundamental soil property that influences other soil traits is ____________________
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
The eggs of a catfish are called ____
Fill in the blank(s) with correct word
Parasite-infected animals consume less feed per pound of gain.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Electrical nonmetallic tubing installed in club rooms of assembly occupancies must be concealed in walls, floors, and ceilings that provide a thermal barrier of material with a finish rating of at least _____.
a. 15 minutes b. 20 minutes c. 30 minutes d. 60 minutes