Cyber Manufacturing purchased a complete video borescope system for applications that require work in places where eyes cannot see. The purchase price was $18,000, shipping and delivery was $300, installation cost was $1200, tax recovery period was 7 years, estimated useful life was 10 years, salvage value was nil, and annual operating cost was $45,000 per year. For tax depreciation purposes, what are the values of B, S, and n that should be used in depreciating the asset?
What will be an ideal response?
B = 18,000 + 300 + 1200 = $19,500
S = 0
n = 7 years
You might also like to view...
The white cloud mountain minnow is native to which country?
A) France B) Brazil C) China D) India
Is it possible for a K-map to have two equally good solutions with each solution being dependent on how the 1s are looped?
A) Yes B) No
Because the top and side views of a circle or arc located on the front face of an oblique sketch are distorted, a circle or arc will be ____ in these views.
A. shortened B. distorted C. rounded D. elliptical
A right triangle has one angle that is 60°. The side adjacent to the 60° angle has a length of 7 inches. How long is the opposite side?
A. 4.12 inches B. 6.06 inches C. 7.04 inches D. 12.12 inches