A scientific law describes
a. the scientific method.
b. a fundamental relationship of nature.
c. the behavior of nature.
d. an experiment.
b
You might also like to view...
M-type stars in our galaxy are
A) fairly common (several percent) B) the most common type of stars in our galaxy (75% or more) C) very common, making up about 50% of the total D) very rare (less than 1%)
Two identical objects A and B fall from rest from different heights to the ground and feel no appreciable air resistance. If object B takes TWICE as long as object A to reach the ground, what is the ratio of the heights from which A and B fell?
A) hA/hB = 1/ B) hA/hB = 1/2 C) hA/hB = 1/4 D) hA/hB = 1/8
A uniform linear charge of 2.0 nC/m is distributed along the x axis from x = 0 to x = 3 m. Which of the following integrals is correct for the y component of the electric field at y = 4 m on the y axis?
A.
B.
C.
D.
E.
A block of material of mass m and specific heat c falls from height h and reaches speed v just before striking the ground. Its temperature is measured immediately after it strikes the ground. If we ignore any change in temperature owing to interaction with the air, the change in temperature of the block of material is
A.
B.
C.
D.
E.