The energy of a proton is 1.0 MeV below the top of a 6.8-fm-wide energy barrier

What is the probability that the proton will tunnel through the barrier? (1 eV = 1.60 × 10-19 J,
mproton = 1.67 × 10-27 kg, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 0.051
B) 0.048
C) 0.056
D) 0.053


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

Can friction ever do positive work?

a. Yes b. No

Physics & Space Science

The Declaration of Principles Concerning Activities Following the Detection of Extraterrestrial Intelligence states that the first thing to do after the detection of a possible signal is to

A) send a reply B) announce the discovery to the public C) confirm that it is genuine D) classify it top secret

Physics & Space Science

The pressure inside a commercial airliner is maintained at 1 atm (1.01 × 105 N/m2). What is the outward force exerted on a 1.0 m × 2.0 m cabin door if the outside pressure (at 10-km height) is 0.3 atm?

A. 1.4 × 102 N B. 1.4 × 103 N C. 1.4 × 104 N D. 1.4 × 105 N E. 7.0 × 103 N

Physics & Space Science

Which of the following objects do you expect to find at the center of a planetary nebula?

A. neutron star B. planet C. black hole D. white dwarf

Physics & Space Science