A company produces shotgun shells in batches of 100. A sample of 5 is tested from each batch, and if more than one defect is found, the entire batch is tested. If 4% of the shells are actually defective, what is the probability of more than 1 defective shell in a batch of 5? Round your answer to six decimal places.
?
A. Pr(>1 Defect) = 0.002000
B. Pr(>1 Defect) = 0.169869
C. Pr(>1 Defect) = 0.014156
D. Pr(>1 Defect) = 0.014758
E. Pr(>1 Defect) = 0.008000
Answer: D
You might also like to view...
(not shown) has vertices A(0,0), B(2a,2b), and C(0,2c). Where M is the midpointof
and N is the midpoint of
, how are the lengths of
and
src="https://sciemce.com/media/4/ppg__cognero__Section_10.3_Preparing_to_Do_Analytic_Proofs__media__3808f3e3-bc40-4c67-8565-3f7c6c51ed3e.PNG" /> related? What will be an ideal response?
Factor completely. State that the polynomial is prime if it cannot be factored.x2 - 8x + 64
A. prime B. (x + 8)(x - 8) C. (x + 8)2 D. (x - 8)2
Add or subtract as indicated. Simplify, if necessary. -
A. 0 B. -m C. m D. 1
Decide whether or not the events are commutative.Setting the table and eating dinner.
A. No B. Yes