A $10,000 mortgage bond with a bond interest rate of 8% per year, payable quarterly, was purchased for $9200. The bond was kept until it was due, a total of 7 years. What rate of return was made by the purchaser per 3 months and per year (nominal)?
What will be an ideal response?
I = 10,000(0.08)/4 = $200 per quarter
0 = -9200 + 200(P/A,i*,28) + 10,000(P/F,i*,28)
Solve for i* by trial and error or spreadsheet RATE function
i* = 2.4% per quarter (RATE)
Nominal i* per year = 2.4(4) = 9.6% per year
You might also like to view...
Explain a method of testing inputs other than using EXAMINE commands.
What will be an ideal response?
Which government agency is involved in setting gas-fired equipment standards?
A) EPA B) OSHA C) AHRI D) DOE
Which of the following AMT components must be calibrated before a truck is placed in service?
A. input shaft speed sensor B. inertia C. tailshaft speed sensor D. shifter module
An exhaust analyzer that measures lambda is being discussed. Technician A says a lambda reading of 0.98 to 1.02 is considered normal. Technician B says a lambda of 1.12 indicates a lean condition. Who is correct?
A. Technician A only B. Technician B only C. Both A and B D. Neither A nor B