Assume the resistances in a series circuit are 4 ohms, 2 ohms, and 6 ohms, and the circuit is powered at 100 volts. Determine the total circuit resistance.
What will be an ideal response?
The resistors are in series; therefore, RT = 2?+4?+6?=12 ?
You might also like to view...
Name various types of flashings required on a low-slope roof.
What will be an ideal response?
Why does the Colorado River no longer flow to the Gulf of California?
a. Pollution b. Dams c. Overuse d. Erosion control
Where are shorting bars used?
A) At the connectors for airbags B) In the airbag controller C) In the crash sensors D) In pretensioners
The specific volume of a gas that occupies 30 cubic feet and weighs 3 pounds is:
A) Specific Volume = 3 pounds × 30 cubic feet = 900 lbs/ft3. B) Specific Volume = 30 cubic feet + 3 pounds = 33 lbs/ft3. C) Specific Volume = 3 pounds / 30 cubic feet = 0.1 lbs/ft3. D) Specific Volume = 30 cubic feet / 3 pounds = 10 ft3/lb.