An electron is moving at a speed of 4.8 × 10^6 m/s at an angle of 30.0° with respect to a uniform magnetic field of 9.2 × 10^–4 T. What is the radius of the resulting helical path? (me = 9.11 × 10^–31 kg, qe = 1.60 × 10^–19 C)
a. 2.6 cm
b. 3.8 cm
c. 5.5 cm
d. 1.5 cm
e. 2.9 cm
d
You might also like to view...
After a supernova event, what is left behind?
A) always a white dwarf B) always a neutron star C) always a black hole D) either a white dwarf or a neutron star E) either a neutron star or a black hole
How are air convection cycles generated?
What will be an ideal response?
A 3.00 kg mass is located at x = 2.0 cm and y = 4.0 cm. A 3.00 kg mass is located at x = -5.0 cm and y = 2.0 cm. A 4.00 kg mass is located at x = 3.0 cm and y = -3.0 cm. Where is the location of the center of mass (x, y)?
A. (0.60 cm, 0.30 cm) B. (0.90 cm, 2.0 cm) C. (3.0 cm, 1.0 cm) D. (0.30 cm, 0.60 cm) E. (3.9 cm, 3.0 cm)
A high-voltage transmission line carries 500 A at 700 kV for a distance of 100 miles. If the resistance in the wire is 1 W/mile, what is the power loss due to resistive losses?
a. 250 MW c. 25 MW b. 2.5 kW d. 25 kW