A solenoid of length l = 0.7 m and radius R = 5 cm stores an amount of energy U = 6 × 10-6 J when a current I = 0.4 A passes through it. What is the winding density of the solenoid?
A)
865 turns /m
B)
472 turns/m
C)
1078 turns/m
D)
104 turns/m
E)
327 turns /m
D
You might also like to view...
Escaped slaves were told to follow this asterism
When the intensity of light is increased in a photoelectric effect experiment, the energy of the emitted electrons __________
Fill in the blank(s) with correct word
In addition to nitrogen, the other main components of Titan's atmosphere are
A) ammonia and water vapor B) hydrogen and helium C) oxygen and carbon dioxide D) hydrocarbons like methane and ethane
How far apart should two protons be if the electrical force of repulsion exerted on each one is equal to its weight on the earth? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
What will be an ideal response?