A student adds two displacement vectors that have the magnitudes of 12.0 m and 5.0 m. What is the range of possible answers for the magnitude of the resultant vector?
What will be an ideal response?
between 7.0 m and 17.0 m
You might also like to view...
If we have a new moon today, when we will have the next full moon?
A) in about two weeks B) in about one week C) in about a month D) in about six months
__________ results because the speed of light in a transparent medium varies with frequency
Fill in the blank(s) with correct word
What is the wavelength of a monochromatic light beam, where the photon energy is 4.14 × 10^?19 J? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10?9 m)
a. 160 nm b. 480 nm c. 72 nm d. 187 nm e. 915 nm
Consider the horizontal cylinder shown in Figure 5-11. Estimate the heat transfer per unit length and discuss the dependency of the fluid temperature surrounding the cylinder with position, radially (r) and angularly (?).