If an R = 1.0-k? resistor, a C = 1.0-?F capacitor, and an L = 0.20-H inductor are connected in series with a V = 150 sin (377t) volts source, what is the maximum current delivered by the source?
A. 0.007 0 A
B. 27 mA
C. 54 mA
D. 0.31 A
E. 0.34 A
Answer: C
You might also like to view...
The number of seconds in a 30 day month is
a.
b.
c.
d.
Which statement is always correct when applied to a charge distribution located in a finite region of space?
a. Electric potential is always zero at infinity. b. Electric potential is always zero at the origin. c. Electric potential is always zero at a boundary surface to a charge distribution. d. Electric potential is always infinite at a boundary surface to a charge distribution. e. The location where electric potential is zero may be chosen arbitrarily.
The resistivity of a material is doubled when heated a certain amount. What happens to the resistance of a resistor made of this material when heated the same amount?
a. It doubles. b. It quadruples. c. It halves. d. It stays the same.
Infiltration in a house will ________
a. increase on windy days b. raise the heating load by about 10% c. reduce the number of air changes d. be increased by caulking around windows