An aluminum plate, with dimensions of 3 cm × 3 cm × 5 cm (length, width, and thickness respectively), is exposed to a thermal energy source that puts out 150 J every second as shown in the accompanying figure. The density of aluminum is 2700 kg/m3. Assuming no heat loss to the surrounding block, determine the temperature rise in the plate after 10 seconds.

What will be an ideal response?




And after 10 seconds the temperature rise will be 14 ?C or 14 K.

Trades & Technology

You might also like to view...

In designing the following residential buildings, should the architect refer to IBC or IRC: (a) a semi-detached 2-family dwelling, (b) a 3 -story townhouse, (c) a 3-story apartment building?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

A traffic engineer, wishing to determine a representative value of the ADT on 250 highway links having similar volume characteristics, conducted a preliminary study from which the following estimates were made: Mean volume = 45,750 veh/day, Standard deviation = 3750 veh/day. Determine the minimum number of stations for which the engineer should obtain 24-h volume counts for a 95-5 precision level.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Why should some refrigerant lines be insulated?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

What is the impedance of a single-phase inductive circuit having a voltage of 240 V and a current flow of 10 A?

A) 240 V/10 A = 24 ? impedance B) 240 V × 10 A = 2,400 ? impedance C) 10 A/240 V = 0.042 ? impedance D) Impedance cannot be calculated using only volts and amps.

Trades & Technology