In a diffraction grating experiment, light of 600 nm wavelength produces a first-order maximum 0.35 mm from the central maximum on a distant screen
On the same screen, a second monochromatic source produces a third-order maximum 0.87 mm from the central maximum when it passes through the same diffraction grating. What is the wavelength of the light from the second source?
500 nm
You might also like to view...
How far apart should two protons be if the electrical force of repulsion on each one is equal to its weight on the earth? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
What will be an ideal response?
If a negatively charged object is brought near a suspended, negatively charged object, the suspended object will be
a. repelled. b. charged more. c. discharged. d. attracted.
Why is spectral intensity not diminished by the distance from the source of radiation?
What will be an ideal response?
The Schwarzschild radius of a black hole depends on
A) only the mass of the black hole. B) the observationally measured radius of the black hole. C) the way in which the black hole formed. D) both the mass and chemical composition of the black hole.