A proton moves through a magnetic field of magnitude 1.40 T with speed 5.00 ´ 106 m/s. What is the magnitude of the maximum acceleration of the proton? The mass of a proton is 1.67 ´ 10–27 kg, and its charge is 1.6 ´ 10–19 C.

a. 3.42E+14 m/s
b. 6.71E+14 m/s
c. 3.35E+21 m/s
d. 1.71E+21 m/s


Ans: b. 6.71E+14 m/s

Physics & Space Science

You might also like to view...

The Gateway Arch in St. Louis, Missouri, is a

A) parabola. B) hyberbola. C) catenary.

Physics & Space Science

Fewer than 100 stars lie within 5 parsecs of the Sun

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Estimate the rotational energy (in eV) for a diatomic hydrogen molecule in the l = 2 quantum state

(The equilibrium separation for the H2 molecule is 0.074 nm.) (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s, h = 1.055 × 10-34 J ? s, mH ? mproton = 1.67 × 10-27 kg) A) 0.026 eV B) 0.046 eV C) 0.055 eV D) 0.032 eV E) 0.011 eV

Physics & Space Science

The crystals in matter are held together by

A) cohesive forces. B) amorphous forces. C) electrical bonding forces. D) excess neutrons.

Physics & Space Science