An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton. If the proton is held in place, how fast will the electron be moving
when it is 3.00 cm from the proton? (mel = 9.11 x 10-31 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
A) 75.0 m/s
B) 106 m/s
C) 130 m/s
D) 1.06 × 103 m/s
E) 4.64 × 105 m/s
B
You might also like to view...
An object of mass 0.50 kg is transported to the surface of Planet X where the object's weight is measured to be 10 N. The radius of the planet is 4.0 × 10^6 m. What is the mass of Planet X? (G = 6.67 × 10^-11 N × m2/kg2)
a. 13 × 10^19 kg c. 9.6 × 10^24 kg b. 17 × 10^22 kg d. 4.8 × 10^24 kg
A wire carries a current of 11.4 A in a direction that makes an angle of 11.4° with a magnetic field of magnitude 11.4 × 10-3 T. The magnitude of the force on 11.4 cm of this wire is
A) 1.48 × 10-2 N. B) 0.013 N. C) 11.4 × 10-3 N. D) 2.93 × 10-3 N. E) 0.130 N.
Suppose you are sitting at the origin of an inertial reference frame. You see (that is, you receive the light from) an event E occurring near a clock at x = -30 ns at a time t = 80 ns. When do you observe that event to occur?
A. tE = 0 B. tE = 30 ns C. tE = 50 ns D. tE = 80 ns, of course E. tE = 110 ns F. Some other time (specify)
A water hose has a flow rate of 3.0 kg/s of water. If the velocity of the water as it leaves the hose is 5.0 m/s, then the force to hold the hose is
A. 15 N. B. 26 N. C. 30 N. D. 45 N. E. 57 N.