The mass in the figure slides on a frictionless surface. If m = 2 kg, k1 = 800 N/m and k2 = 500 N/m, the frequency of oscillation (in Hz) is approximately
?
?
a.
6.
b.
2.
c.
4.
d.
8.
e.
10.
c
You might also like to view...
Matter Waves: A proton that is moving freely has a wavelength of 0.600 pm. (mproton = 1.67 × 10-27 kg, e = 1.60 × 10-19 C, h = 6.626 × 10-34 J ? s)(a) What is its momentum?(b) What is its speed?(c) What potential difference would it have been accelerated through, starting from rest, to reach this speed?
What will be an ideal response?
A hot air balloon has a volume of 2.00 × 103 m3 when fully inflated, and the air inside the balloon is always at atmospheric pressure of 1.01 × 105 Pa
because of the large opening used to fill the balloon and heat the air inside it. What is the mass of hot air inside the balloon if its temperature is 120°C? The universal gas constant is 8.314 J/mol•K. (Assume a molecular weight of 28.8 g/mol for air.) A) 1780 kg B) 5850 kg C) 203 kg D) 62.0 kg
A system of 11 protons and 15 neutrons has a net charge of
a. 17.6 × 10^-19 C. b. –17.6 × 10^-19 C. c. 41.6 × 10^-19 C. d. 11.0 × 10^-19 C. e. –41.6 × 10^-19 C.
Why is the combination of two protons and two neutrons stable, but two protons and one neutron is not?
A) There are not enough neutrons to overcome the electrical repulsion of the protons. B) There are not enough neutrons to overcome the nuclear repulsion of the protons. C) The nuclear attraction between protons is greater than that between neutrons. D) The electrical repulsion between the two protons is greater in one case than the other. E) none of the above