A 1.6-kg block slides down a plane (inclined at 25° with the horizontal) at a constant speed of 2.0 m/s. At what rate is the frictional force changing the mechanical energy of the block?

A. +28 W
B. +13 W
C. ?13 W
D. ?28 W
E. +6.5 W


Answer: C

Physics & Space Science

You might also like to view...

X-rays with a wavelength of 0.00100 nm are scattered at 130° by free electrons

What is the kinetic energy of each recoil electron? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 0.68 MeV B) 0.34 MeV C) 0.99 MeV D) 2.0 MeV E) 0.50 MeV

Physics & Space Science

Two pools of water contain the same depth of water but one has a blue bottom and the other red. When looking into the pools from above,

A. the pools appear to have the same depth. B. the blue bottom pool appears deeper. C. it is not possible to tell which will appear deeper from this information. D. the red bottom pool appears deeper.

Physics & Space Science

The Earth and Moon always keep the same side towards each other

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

A(n) ______________ quantity has only magnitude

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science