Graphical Analysis: The graph in the figure shows the velocity of a particle as it travels along the x-axis. What is the magnitude of the average acceleration of the particle between t = 1.0 s and t = 4.0 s?

A. 0.33 m/s2
B. 1.7 m/s2
C. 2.0 m/s2
D. 2.5 m/s2
E. 3.0 m/s2


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

A wood block is placed on top of the ice in a large bowl half full of ice. The bowl is then filled to the brim with water, with the wood block riding on top of the ice. As the ice melts,

a. the density of the water decreases. b. the water level falls below the rim. c. the water level rises and water spills out of the bowl. d. the water level does not change. e. the wood block descends, causing water to spill out of the bowl.

Physics & Space Science

A batter applies an average force of 8000 N to a baseball for 1.1 ms. What is the magnitude of the impulse delivered to the baseball by the bat?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A 0.40-kg object, attached to a spring with spring constant k = 10 N/m, is moving on a horizontal, frictionless surface in simple harmonic motion of amplitude of 0.080 m. What is its speed at the instant when its displacement is 0.040 m? (Hint: Use conservation of energy.)

a. 17 m/s c. 3.5 cm/s b. 35 cm/s d. 6.9 cm/s

Physics & Space Science

What is the average power dissipation in a series RC circuit if R = 5.00 k?, C = 2.00 ?F, and V = 170 cos (300t)?

a. 0.930 W b. 2.60 W c. 28.2 W d. 157 W e. 5.20 W

Physics & Space Science