If the G-code is G21 G90 F6 G00 Z1.00:
A. The spindle will move at a rate of 6 inches per minute to a point where z = 1.00 in.
B. The spindle will move at a rate of 6 inches per minute for a distance of 1.00 in.
C. The spindle will move at a rate of 6 millimeters per minute to a point where z = 1.00 mm
D. The spindle will move at a rate of 6 millimeters per minute for a distance of 1.00 mm
Answer: D
You might also like to view...
What information does a foliar analysis test give that a soil test doesn't and visa versa?
What will be an ideal response?
Processor registers consist of general purpose registers to store data the processor may require and special registers that perform special functions within the processor
Indicate whether the statement is true or false
ASE-Style Multiple Choice A ____ on the back of a weld is an indication of good weld penetration.
A. plug weld B. burn mark C. stitch weld D. weld face
Now, for problem 2.9 replace the steam with liquid water. If the specific internal energy of the liquid water is 120 kJ/kg, determine the total internal energy, the kinetic energy, and the potential energy of 1.50 kg of water in the pipe.
Given: m = 1.50 kg; z = 4 m; V = 80.0 m/s; u = 120 kJ/kg Assume: g = 9.81 m/s2 What will be an ideal response?