Atomic Nucleus: In a head-on collision, an alpha particle (Z = 2) of energy 8.20 MeV bounces straight back from a nucleus of charge 80.0 e. How close were the centers of the objects at closest approach? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, e = 1.60 × 10-19 C, 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)

A. 2.81 × 10-14 m
B. 3.39 × 10-12 m
C. 6.56 × 10-15 m
D. 2.17 × 10-14 m


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

State Bernoulli's principle

Physics & Space Science

The largest volumes of magma extruded on the continents are

A) flood and plateau basalts. B) central-vent type volcanoes. C) batholiths. D) from volcanoes with a high silica content.

Physics & Space Science

A gamma ray is also known as

A) an electron. B) a positron. C) a helium nucleus. D) a high-energy photon.

Physics & Space Science

An object is undergoing simple harmonic motion with frequency f = 9.7 Hz and an amplitude of 0.12 m. At t = 0.00 s the object is at x = 0.00 m. How long does it take the object to go from x = 0.00 m to x = 0.048 m?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science