The current price of concert t-shirts is $20 each, and the company has been selling 400 per week. If price elasticity is 2.5 and the price changes to $21, how many t-shirts will be sold per week?

What will be an ideal response?


The percentage change in price is 1/20.5 = 0.0488. The percentage change in quantity is 0.0488 × 2.5 = 0.1220. The new quantity is such that 0.1220 = (400 ? Q2)/[(400 + Q2)/2]. Solving for Q2 we see 0.061(400 + Q2) = 400 ? Q2 which then yields 1.061 Q2 = 375.6, so that Q2 = 354.0.

Economics

You might also like to view...

Consider the following scenario. Assume the price of gold in London is selling for $1400 an ounce while in New York it is fetching a price of $1450 an ounce

What would an economist say about the efficiency of this market? What would an economist predict about what would happen next?

Economics

Economists view pollution as an economic problem that arises because:

a. private enterprise always minimizes the amount of pollution produced. b. profitable firms rarely pollute. c. as the economy grows, the level of pollution declines. d. firms that pollute do not pay the full social cost of producing their output.

Economics

Which of the following tools of commercial policy acts as a quantitative restriction on imports?

a. Tariff b. Subsidy c. Health and Safety regulations d. Quota e. Government procurement

Economics

If you wanted to compare the quantity of output of a country across time periods, which of the following would you use?

What will be an ideal response?

Economics