Suppose a monopolist is considering starting a $500,000 advertising campaign. The current demand for its product is given by

p = 150 - 3Q
where Q is the quantity of output in thousands. If the monopolist undertakes the advertising campaign, it expects demand to increase to
p = 200 - 4Q
The (non-advertising) cost for the monopolist is C(Q) = 30Q.
a. Determine whether the monopolist should undertake the advertising campaign assuming that it is correctly anticipating the potential increase in demand.
b. What is the most the monopolist will invest towards this advertising campaign?


a. The monopolist's profits without advertising are calculated by:
150 - 6Q = 30
Q = 20
Pi = 20 ∗ 90 - 30 ∗ 20 = 1200
By advertising, the gross profit will be:
200 - 8Q = 30
Q = 21.25
Pi = 1806.25
Because the profit rises by more than $500,000, the monopolist will advertise.
b. The difference in gross profits is $606,250, the maximum the monopolist will invest.

Economics

You might also like to view...

A monopolistically competitive firm can increase its economic profit by ________

A) developing new products B) producing at the efficient quantity C) eliminating excess capacity D) advertising less

Economics

What factors must countries with different income levels and political preferences balance when determining the allocative efficiency of environmental regulations?

a. Economic output versus environmental protection b. Marginal costs versus productive efficiency c. Productive efficiency versus unproductive inefficiency d. The value of the past versus the value of the present

Economics

Suppose that the elasticity of demand for hamburgers is 2.5 and price decreases by 14%. By what percentage will quantity demanded for hamburgers increase?

A. 2.5% B. 5.6% C. 25% D. 35%

Economics

Refer to the above table. If the price of Good A is $2, the price of Good B is $2, and the consumer has $14, the rational consumer will purchase

A. 6 units of Good A and 6 units of Good B. B. 6 units of Good A and 0 units of Good B. C. 3 units of Good A and 4 units of Good B. D. 3 units of Good A and 3 units of Good B.

Economics