Ocean waves with a wavelength of 120 m are coming in at a rate of 8 per minute. What is their speed?
a. 8.0 m/s
b. 16 m/s
c. 24 m/s
d. 30 m/s
e. 4.0 m/s
b
You might also like to view...
Stars are born in ______________________
a. molecular clouds b. atomic hydrogen clouds c. emission nebula d. reflection nebula
An artificial Earth satellite in an elliptical orbit has its greatest centripetal acceleration when it is at what location?
a. nearest the Earth b. farthest from the Earth c. between Earth and Moon d. between Earth and Sun
Volcanic heat comes from
A. radioactive explosions B. the weight of rock C. accumulated sunlight D. fusion deep in the Earth
A metallic surface is illuminated with light of wavelength 400 nm
If the work function for this metal is 2.40 eV, what is the maximum kinetic energy of the ejected electrons, in electron-volts? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)