A Ferris wheel starts at rest and builds up to a final angular speed of 0.70 rad/s while rotating through an angular displacement of 2.5 rad. What is its average angular acceleration?
a. 0.098 rad/s2
c. 1.8 rad/s2
b. 0.05 rad/s2
d. 0.60 rad/s2
A
You might also like to view...
Monochromatic light from a He-Ne laser (l = 632.8 nm) is incident on a diffraction grating containing 5 000 lines/cm. Determine the angle of the first-order maximum
a. 18.4° b. 39.2° c. 14.6° d. 27.7° e. 13.9°
Atomic Nucleus: In the first nuclear reaction observed, physicists saw an alpha particle (Z = 2) interact with a nitrogen nucleus in air (Z = 7) to produce a proton. The energy of the alpha particle was 55 MeV, enough to enable the nuclei to touch in spite of the Coulomb repulsion. What distance (in fm) between the centers of the alpha particle and the nitrogen was reached? This determines a limit on the radius of the nitrogen nucleus. (1 eV = 1.60 × 10-19 J, e = 1.60 × 10-19 C, 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
A. 0.37 fm B. 0.18 fm C. 0.05 fm D. 158.40 fm
An object of 1.0 kg mass is pulled up an inclined plane by a constant force of 10 N that causes a displacement of 0.50 m. The angle of inclination with the horizontal is 30°. Neglect friction and use g = 10 m/s2. What is the work done by the net force on the object along the inclined plane?
A) 4.3 J B) 4.3 kg m/s2 C) 0 J D) 2.5 J
Where is the newest material in the Earth's crust found?
What will be an ideal response?