Air is located in a piston-cylinder device. The diameter of the cylinder is 12 cm, the mass of the piston is 5 kg, and the acceleration due to gravity is 9.80 m/s2. The local atmospheric pressure is 100.5 kPa. Determine the mass of a set of weights that needs to be added to the top of the piston so that the absolute pressure of the air in the cylinder is 250 kPa.
Given: D = 12 cm = 0.12 m; m = 5 kg; g = 9.80 m/s2; Patm = 100.5 kPa; P = 250 kPa
What will be an ideal response?
The final gage pressure in the tank is Pg = P – Patm = 149.5 kPa = 149,500 Pa
The weight of the piston gives a gage pressure of
Pg = W/A = mg/(?D2/4) = 4,333 Pa
The added weights must supply a Pg,w = 149,500 Pa – 4,333 Pa = 145,167 Pa
To get this, we must add
m = (?D2/4)Pg,w / g = 168 kg
You might also like to view...
Explain why an easement might be required prior to installing a wind turbine generating system.
What will be an ideal response?
Which site is best for plant growth (including algae)?
What will be an ideal response?
Determine the resultant vector in standard position for the following vectors and express the magnitude to 3 significant digits and the angle to the nearest tenth degree. == 29.4 mi at 180°,
= 21.6 mi at 270°
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Two technicians are discussing the term "turbo lag." Technician A says that it refers to the delay between when the exhaust leaves the cylinder and when it contacts the turbine blades of the turbocharger. Technician B says that it refers to the delay in boost pressure that occurs when the throttle is first opened. Which technician is correct?
A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians D) Neither technician