A diffraction grating with 11 800 lines/cm will exhibit the first-order maximum for light of wavelength 416 nm at what angle? (1 nm = 10?9 m)
a. 0.513°
b. 0.281°
c. 58.8°
d. 29.4°
e. 15.1°
d
You might also like to view...
Circular Motion of Charges: A proton having a speed of 3.0 × 106 m/s in a direction perpendicular to a uniform magnetic field moves in a circle of radius 0.20 m within the field. What is the magnitude of the magnetic field? (e = 1.60 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A. 0.080 T B. 0.16 T C. 0.24 T D. 0.32 T E. 0.36 T
A 1.10 kg hollow steel ball is submerged in water. It weighs in water 8.75 N. The volume of the cavity inside the ball is (density of steel is
A. 0.000168
B. 0.000276
C. 0.000305
D. 0.000567
E. 0.000667
If VA?VB = 50 V, how much energy is stored in the 36-?F capacitor?
A. 50 mJ B. 28 mJ C. 13 mJ D. 8.9 mJ E. 17 mJ
Which of the following gases is a trace natural constituent of the air?
a. CO b. SO2 c. CO2 d. NO2