What accelerating potential in an electron microscope would give electrons a wavelength 10 m?

A. 37.5 V
B. 75.0 V
C. 150 V
D. 300 V


C. 150 V

Physics & Space Science

You might also like to view...

For the gray opaque surface having the spectral emissivity given in the figure, determine the spectral reflectivity.

Physics & Space Science

A hole is punched in a full milk carton, 10 cm below the top. What is the initial velocity of outflow?

a. 1.4 m/s b. 2.0 m/s c. 2.8 m/s d. 3.9 m/s e. 4.2 m/s

Physics & Space Science

At the moment of a total eclipse, the moon lies along a line from the Earth to the sun. If your normal weight is 600 N, how much is your weight decreased by the combined pull of the sun and moon? MSUN = 2.0 × 10^30 kg, rS-E = 1.5 × 10^8 km MMOON = 7.4 × 10^22 kg, rM-E = 3.8 × 10^5 km

Physics & Space Science

Which of the following is a "renewable" resource?

A) hydroelectric B) uranium C) Both of the above. D) natural gas E) None of these are renewable resources.

Physics & Space Science