Energy Density: The maximum magnetic energy density of a sinusoidal electromagnetic wave is 8.95 × 10-5 J/m3. What is the amplitude of the magnetic field component of this wave? (c = 3.00 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)
A. 12.0 ?T
B. 13.0 ?T
C. 14.0 ?T
D. 15.0 ?T
E. 16.0 ?T
Answer: D
You might also like to view...
Latent Heats: When a sample of water at 0.0°C is cooled to -36.0°C and freezes in the process, 935,000 kJ of heat is liberated. What is the mass of this sample of water? For water LF = 334,000 J/kg, LV = 2.256 × 106 J/kg, and the specific heat of ice is 2050 J/kg ? C°.
A. 2290 kg B. 1145 kg C. 2800 kg D. 12,700 kg
What is a spectroscopic binary?
A. a visual binary in which one or both stars have peculiar spectra B. A spectroscopic binary looks, to us on Earth, like a single star, but its spectrum shows double lines that shift. C. a visual binary for which we have spectra of both stars D. a visual binary that is shown by its spectrum to be a single star
The gauge pressure of the water in a swimming pool at 10 ft is ____________ the gauge pressure of the water at 5 ft
a. 1/4 b. 1/2 c. equal to d. 2 times e. 4 times
The resistance of the light bulb is __________
Fill in the blank(s) with correct word