A sealed 26- m3 tank is filled with 2000 moles of oxygen gas (O2 ) at an initial temperature of 270 K. The gas is heated to a final temperature of 460 K
The ATOMIC mass of oxygen is 16.0 g/mol, and the ideal gas constant is R = 8.314 J/mol • K = 0.0821 L • atm/mol • K. The final pressure of the gas is closest to
A) 0.29 MPa.
B) 0.31 MPa.
C) 0.33 MPa.
D) 0.34 MPa.
E) 0.36 MPa.
A
You might also like to view...
A glacier grows and shrinks with the seasons. When a glacier is growing, we say it is
A) retreating. B) advancing. C) stationary. D) crevassing.
The amount of geological activity occurring on a terrestrial planet is related
A) only to its distance from the Sun B) only to the amount of internal radioactive heating C) to its size and the amount of internal radioactive heating D) only to its size
An electron in an infinite potential well (a box) makes a transition from the n = 3 level to the ground state and in so doing emits a photon of wavelength 20.9 nm
. (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg) (a) What is the width of this well? (b) What wavelength photon would be required to excite the electron from its original level to the next higher one?
Our galaxy is suspected to be surrounded by a galactic halo or corona because the disk of the galaxy
a. rotates faster than expected in its outer region. b. rotates more slowly than expected in its outer region. c. is only visible during a total eclipse of our sun d. is surrounded above, below and well beyond by the brightly glowing corona.