A beam of x-rays at a certain wavelength are scattered from a free electron that is at rest, and the scattered beam is observed at 45.0° from the incident beam

What is the change in the wavelength of the x-rays during this process? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 1.75 × 10-13 m
B) 2.76 × 10-13 m
C) 0 m
D) 3.56 × 10-13 m
E) 7.10 × 10-13 m


E

Physics & Space Science

You might also like to view...

Suppose you electrically charge a comb by running it through your hair. If you then shake this comb back and forth one time every second, you will create

A) an electromagnetic wave having a frequency of 1 Hz and a speed of 300,000 km/s. B) a sound wave having a frequency of 1 Hz and a speed of 300,000 km/s. C) an electromagnetic field that vibrates at a frequency of 1 Hz, but no electromagnetic wave is created. D) the tooth fairy. E) a sound wave having a wavelength of 300,000 km and a speed of 300,000 km/s.

Physics & Space Science

The bright and dark bands you see in a photograph of a double slit interference pattern represent

a. the respective positions of the crests and the troughs of the light wave. b. an interference pattern that is not present unless it is produced by the camera lens. c. the respective positions of constructive and destructive interference of light from the two sources. d. the respective positions of destructive and constructive interference of light from the two sources. e. the respective positions of bright and dark particles of light.

Physics & Space Science

Dimensional Analysis: The position, x, of an object is given by the equation x = A + Bt + Ct2, where t refers to time. What are the dimensions of A, B, and C?

A. distance, distance, distance B. time, time, time C. distance, time, time2 D. distance, distance/time, distance/time2 E. distance/time, distance/time2, distance/time3

Physics & Space Science

How far apart should two protons be if the electrical force of repulsion exerted on each one is equal to its weight on the earth? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)

What will be an ideal response?

Physics & Space Science