Two infinite, uniformly charged, flat surfaces are mutually perpendicular. One of the sheets has a charge density of +60 pC/m2, and the other carries a charge density of -80 pC/m2 . What is the magnitude of the electric field at any point not on either surface?
a. 1.1 N/C
b. 5.6 N/C
c. 7.9 N/C
d. 3.8 N/C
e. 4.0 N/C
B
You might also like to view...
The discovery of hot Jupiters led scientists to reconsider the nebuar theory. Which of the following best explains why the nebular theory(as it stood before the discoveries of extrasolar planets) had not predicted the existence of hot Jupiters?
What will be an ideal response?
How much energy (in eV) does a photon of 500-nm light have? (h = 6.63 × 10^-34 J×s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^-19 J, and 1 nm = 10-9 m)
a. 1.78 eV c. 1.24 eV b. 2.48 eV d. 3.11 eV
Radioactivity Basics: When a ?- particle is emitted from an unstable nucleus, the atomic mass number of the nucleus
A. increases by 1. B. decreases by 1. C. increases by 2. D. decreases by 2. E. does not change.
The frequency of a simple pendulum does NOT depend on
A) its mass. B) its length. C) the acceleration due to gravity. D) all of the above E) none of the above