Particle A (mass = m, charge = Q) and B (mass = m, charge = 5 Q) are released from rest with the distance between them equal to 1.0 m. If Q = 12 ?C, what is the kinetic energy of particle B at the instant when the particles are 3.0 m apart?

A. 8.6 J
B. 3.8 J
C. 6.0 J
D. 2.2 J
E. 4.3 J


Answer: D

Physics & Space Science

You might also like to view...

A Schottky defect in an ionic material is a cation and anion _____________.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Physics & Space Science

____________________ formed as Mercury cooled and shrank

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

A hollow steel ball of diameter 3.0 m just barely floats in water. What is the wall thickness of the ball? (?Fe = 7.87 g/cm3, ?water = 1.00 g/cm3)

A) 6.6 cm B) 37 cm C) 131 cm D) 79 cm

Physics & Space Science

An x-ray tube accelerates electrons through a potential difference of 50.0 kV

If an electron in the beam suddenly give up its energy in a collision, what is the shortest wavelength x-ray it could produce? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, e = 1.60 × 10-19 C)

Physics & Space Science