Wegener Corporation's most recent balance sheet and income statement appear below:Balance SheetDecember 31, Year 2 and Year 1(in thousands of dollars)AssetsYear 2Year 1Current assets:      Cash$90 $110 Accounts receivable, net 220  270 Inventory 130  150 Prepaid expenses 70  80 Total current assets 510  610 Plant and equipment, net 1,000  920 Total assets$1,510 $1,530        Liabilities and Stockholders' Equity      Current liabilities:      Accounts payable$90 $110 Accrued liabilities 60  60 Notes payable, short term 50  60 Total current liabilities 200  230 Bonds payable 130  140 Total liabilities 330  370 Stockholders' equity:      Common stock, $1 par value 400  400 Additional paid-in

capital 240  240 Retained earnings 540  520 Total stockholders' equity 1,180  1,160 Total liabilities & stockholders' equity$1,510 $1,530?Income StatementFor the Year Ended December 31, Year 2(in thousands of dollars)Sales (all on account)$1,400 Cost of goods sold 860 Gross margin 540 Selling and administrative expense 450 Net operating income 90 Interest expense 19 Net income before taxes 71 Income taxes (30%) 21 Net income$50 Required:Compute the following for Year 2:a. Working capital.b. Current ratio.c. Acid-test (quick) ratio.d. Accounts receivable turnover.e. Average collection period.f. Inventory turnover.g. Average sale period.

What will be an ideal response?


a.

Working capital = Current assets - Current liabilities

= $510 - $200 = $310

 
b.

Current ratio = Current assets ÷ Current liabilities

= $510 ÷ $200 = 2.55

 
c.

Acid-test (quick) ratio = Quick assets* ÷ Current liabilities

= $310 ÷ $200 = 1.55

*Quick assets

= Cash + Marketable securities + Accounts receivable + Short-term notes receivable

= $90 + $0 + $220 = $310

 
d.

Accounts receivable turnover = Sales on account ÷ Average accounts receivable*

= $1,400 ÷ $245 = 5.71

*Average accounts receivable = ($220 + $270) ÷ 2 = $245

 
e.

Average collection period = 365 days ÷ Accounts receivable turnover (see above)

= 365 days ÷ 5.71 = 63.9 days

 
f.

Inventory turnover = Cost of goods sold ÷ Average inventory balance*

= $860 ÷ $140 = 6.14

*Average inventory balance = ($130 + $150) ÷ 2 = $140

 
g.

Average sale period = 365 days ÷ Inventory turnover (see above)

= 365 days ÷ 6.14 = 59.4 days

Business

You might also like to view...

Givens Corp is a merchandising company that uses the periodic inventory system. Selected account balances are listed below: Sales $500,000 Purchases 225,000 Inventory (beginning) 16,000 Inventory (ending) 30,000 Operating Expenses 148,000 Income Tax Expense 10,000 Retained Earnings (beginning) 53,000 Dividends 15,000 Refer to the information for Givens Corp Calculate the gross profit

a. $241,000 b. $275,000 c. $289,000 d. $425,000

Business

Demographic variables are popular because they are often associated with consumer needs and wants and they are easy to measure

Indicate whether the statement is true or false

Business

A short speech without lengthy quotations or statistical facts, such as a toast, is best delivered by which style?

a. Memorization b. Manuscript c. Extemporaneous d. Impromptu

Business

Martin has never filed a 2019 tax return despite earning approximately $30,000 providing landscaping work in the community. In what tax year, will the statute of limitations expire for Martin's 2019 tax return?

A. 2026. B. 2022. C. 2027. D. 2023. E. None of the choices are correct.

Business