Using a waste factor of 12 percent, determine the amount of concrete needed to pour the slab shown in Figure 11.44. The slab is 4 inches thick.
What will be an ideal response?
Find the area of the slab as follows:
Area of slab (sf) = 25? × 30? + 15? × 20? = 1,050 sf
Quantity of concrete (cy) = 1,050 sf × 4? / 12 in per ft = 350 cf / 27 cf per cy = 13.0 cy
Add 12% waste.
Quantity of concrete (cy) = 13.0 cy × 1.12 = 14.6 cy – Use 14.75 cy
You might also like to view...
Air in the brake hydraulic system can cause all of these EXCEPT ________
A) Lower than normal brake pedal B) Hard brake pedal C) May require the driver to "pump up" the brakes before they will stop the vehicle D) Spongy brake pedal
How does the PCM use short-term fuel trim (STFT) information?
What will be an ideal response?
The five general rules for backing a include (1) start in a proper position, (2) back slowly, (3) avoid distractions, (4) constantly check behind the vehicle, and (5)
A. inspect the intended path B. flash the parking lights C. start over when necessary D. maintain a light touch on the brake pedal
If the percent has a fraction in it, first change the fraction into a(n) ____________________.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).