Suppose the total cost of producing 40,000 flash drives is $120,000, and the fixed cost is $30,000

a. What is the variable cost?
b. When output is 40,000, what are the average variable cost and the average fixed cost?
c. Assuming the cost curves have the usual shape, is the dollar difference between the average total cost and the average variable cost greater when the output is 40,000 flash drives or when the output is 60,000 flash drives? Explain.


a. Variable cost = total cost - fixed cost. So, $90,000 = $120,000 - $30,000.
b. AVC = VC/Q = $90,000/40,000 = $2.25. AFC = FC/Q = $30,000/40,000 = $0.75
c. The gap must get smaller as output rises because ATC = AVC + AFC, and AFC falls as output rises. So, the dollar difference between ATC and AVC is greater when the output of flash drives is 40,000.

Economics

You might also like to view...

According to research, after the Tax Reform Act of 1986, the effective marginal tax rate on equipment has

A. decreased substantially. B. stayed basically the same. C. increased. D. decreased slightly.

Economics

In the above figure, how many bushels of corn are produced at point "a"?

A) 10,000 B) 2,500 C) 1,000 D) 0

Economics

If you were told the MPC was = 0.75 and the government engaged in a tax decrease of $400B, then the initial change in GDP would be:

A. $300B. B. $400B. C. $1600B. D. $1200B

Economics

Which of the following is an example of an increasing cost industry?

A. coffee B. sugar C. apartments D. All of these are correct.

Economics